Jak przygotować się na pierwszą wizytę / konsultację?
Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę? Przede wszystkim dobry humor i chęć współpracy, bo Pacjent który nie chce się wyleczyć i współpracować nie jest Pacjentem, któremu można za bardzo pomóc.
Pierwsza wizyta jest niezwykle ważnym momentem zarówno dla pacjenta, jak i fizjoterapeuty. To czas, w którym się poznajemy. Praca w miłej atmosferze przekłada się na efekty terapii, ułatwia i przyśpiesza proces diagnostyczny, dlatego zależy mi, aby pacjenci czuli się swobodnie. Sam fakt, pierwszej wizyty może wywołać stres i skrępowanie, dlatego zachęcamy do odpowiedniego przygotowania się do niej.
Kilka drobiazgów na pewno pomoże podczas tej pierwszej wizyty:
-
Jeśli posiadasz dokumentację medyczną (RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografii komputerowej, wypisy ze szpitali itd.) to weź ją ze sobą – pomoże mi to w diagnozowaniu i planowaniu terapii.
-
Ubierz się wygodnie – sportowy strój i wygodna bielizna, pozwoli na swobodne wykonanie badania.
-
Nie spóźnij się.
W gabinecie pierwsza wizyta (konsultacja) składa się z dwóch elementów – wywiadu i badania. W pierwszej kolejności przeprowadzam z pacjentem szczegółowy wywiad, związany z dolegliwościami, objawami, historią choroby, dotychczasowym leczeniem, w celu ustalenia dysfunkcji, z którą się do mnie zgłosił.
Po wywiadzie przechodzimy do badania, które poprzedzone jest informacją, dotyczącą sposobu jego wykonania. Badany jest manualnie narząd ruchu oraz wykonuje specjalne testy w różnych pozycjach ciała, umożliwiające ustalenie nieprawidłowości napięcia mięśniowo-powięziowego, postawy ciała lub ruchomości stawów. Szczegółowa diagnostyka pozwala określić przyczynę dolegliwości i rozpocząć najskuteczniejszą metodę terapii.
W przypadku pierwszej terapii indywidualnej bez poprzedzonej konsultacji, jeżeli wystarczy czasu rozpoczynamy pierwszą wstępną terapię. Zarówno w trakcie jak i na końcu wizyty staram się odpowiadać na wszystkie zadawane pytania i wątpliwości pacjenta. Jeżeli pacjent wymaga dalszej rehabilitacji omawiam dalszy przebieg i wstępną ilość i częstotliwość kolejnych wizyt, tak aby pacjent miał pełny obraz dalszej współpracy abyśmy mogli uzyskać zamierzone przez pacjenta i mnie cele.
Wizytę fizjoterapeutyczną możesz umówić osobiście, telefonicznie, na adres e-mail: kontakt@fizjohealthcare.pl lub przez zakładkę „UMÓW WIZYTĘ” na tej stronie.
Serdecznie zapraszam!